Правове виховання в ДНЗ

Право - це сукупність встановлених та охороняємих державною владою норм і правил, що регулюють відносини людей у суспільстві.

Дитина повинна володіти свободою вибору, проявляти активність, ініціативність, самостійність, мати можливість висловлювати власну думку, виявляти шанобливе ставлення до думки інших, вміти надавати допомогу і приймати її. Без цього не можуть розвиватися такі необхідні кожній людині громадянські якості, як: активність, самостійність, рішучість, відповідальність.

Тому під час спілкування з дітьми неприпустимі несправедливість, заходи впливу, які принижують людську гідність малюків, які порушують їх право бути коханими, рівними серед інших.

Правова освіта дошкільнят передбачає ознайомлення юних громадян з конкретними і зрозумілими їм правами.

Дітям доступні такі чотири групи прав:
1. Права на гідне існування, що включає право на життя і здоров'я, житло, їжу, ім'я, родину, турботу батьків, громадянство.
2. Права на розвиток, освіту, відпочинок і дозвілля.
3. Права на захист від приниження, насильства та експлуатації, а також особливі права дітей-інвалідів та сиріт.
4. Права на свободу слова, думки та діяльності.

Знайомство дітей з їхніми правами доцільно здійснювати у двох напрямах: "Я і мої права", "Я і права інших людей". Це сприяє розумінню таких простих і водночас складних істин, як: "Мої права - це мої можливості, мої свободи", "Мої права закінчуються там, де починаються права іншої людини".

Правове виховання та навчання дитини гармонійно поєднується з його громадянським, моральним, трудовим і валеологічним вихованням.

Елементарні правові знання включаються до загального і необхідного дітям комплексу знань про життя. Вони є доповненням до знань про навколишній світ, соціальної дійсності, вихованням громадянина, що бере активну участь в житті суспільства, передбачає знайомство з правом на освіту, придбанням професії за своїм вибором, правом на працю.

Ознайомлення з правами людини сприяє моральному становленню особистості дитини, формуванню етичних уявлень, гуманних почуттів і взаємовідносин. Знайомлячись з правами, діти вчаться зважати на думку та інтереси інших людей (право на власну думку), захищати слабких (право на особливий захист), справедливо вирішувати  суперечки і конфлікти, адекватно оцінювати свої дії і вчинки.

Збереження і зміцнення здоров'я кожної дитини - одне з найважливіших завдань дошкільного закладу. У процесі ознайомлення з правами, діти дізнаються про відповідальність за своє здоров'я, необхідність його берегти і зміцнювати, освоюють способи оздоровлення і безпечної поведінки.

Необхідно також пам'ятати, що формування початкової морально-правової культури у дітей багато в чому залежить від загальної соціально-правової ситуації, рівня правової культури педагогів та батьків, а також ефективності засобів та методів первісної правової освіти.

2013-2014 н.р.

Готуючись до міжнародного дня прав дитини, який відзначається 20 листопада, доцільно активізувати роботу з педагогами і батьками із захисту прав дітей та підвищення ефективності правового виховання старших дошкільників. Семінар з елементами інтерактивної ділової гри «Педагогічний ринг».

Тема. Роль колективу в захисті прав дітей.

Мета. Поповнити знання педагогів про зміст, форми, методи роботи з питань правового виховання дітей дошкільного віку; створити умови для обміну думками; активізувати творчий потенціал педагогів: розвивати креативне мислення, бажання самовдосконалюватися.

Хід:

1. Доповідь в-методиста «Основні положення Конвенції про права дитини»

2. Ділова гра  «Педагогічний ринг»:

I тур – змагання двох команд «Назви права дитини» (права дитини, що забезпечуються в дошкільному закладі)  - проводить в.-методист Таланова С.В.

II тур – вправа «Асоціативний ряд» - проводить практичний психолог Смирнова Г.О.

Дати визначення поняттю «право», розвивати вміння логічно та послідовно висловлювати свою думку.

III тур -  вправа «Мої права» практичне завдання.

Учасники діляться на три команди «діти», «батьки», «вихователі». Завдання – скласти список своїх прав. Потім починають по-черзі висувати свої права одне одному, права приймаються тільки тоді, коли всі  сторони будуть згодні. Проводить практичний психолог Смирнова Г.О.

IV тур – «Мозковий штурм». Вправа «Казки про права» для використання з дітьми старшого дошкільного віку. Проводить в.-методист Таланова С.В.

span -=/uploads/editor/3415/132988/den_peremogi/dsc08645.jpg